Amikor a múzeumok egy átlagos napon épp bezárnák kapuit, a pécsi világörökségi helyszíneken akkor kezdődött csak igazán az élet június 22-én, a 2024-es Múzeumok Éjszakáján. Este hattól egészen éjjel fél-tizenkettőig folyamatos programokon vehettek részt a látogatók. Azok, akik a sírkamrák megismerése mellett egyéni elfoglaltságra vágytak, kipróbálhatták kézügyességüket a római díszítőművészetek segítségével a Cella Septichora Látogatóközpontban. „Artes et artifica” – avagy „Művészetek és kézművesség” – címszóval a legkisebbek római tematikájú színezőkkel, a nagyobbak mozaik ragasztással és gyöngyfűzéssel tehették próbára kreativitásukat. Az Ókeresztény Mauzóleumban pedig a különböző római társasjátékok kipróbálása mellett római viseletben és katonai felszerelésben fotózkodhattak a látogatók.
Az egyénileg kipróbálható tevékenységek mellett két izgalmas programmal is készültek ebben az évben a Cella Septichora Látogatóközpontban. A „Ludus Funebris” – vagyis „temetési játék” – színészek segítségével adott ízelítőt az ókori Sopianae temetőjének világából. A helyszínre látogatók találkozhattak többek között a halottat utolsó útjára kísérő, életét felelevenítő – és előszeretettel kifigurázó – mimusszal; az elhunytat gyászoló özveggyel és általa a későrómai temetési szertartásokkal; menekülő sírrablókkal és a 21. század mindentudó régészével is.
Az „Éjszakai tárlatjárat” során fejlámpás tárlatvezetésen vehettek részt az érdeklődők. Különleges élményben lehetett részük azoknak, akik az éj sötétjében, a fejlámpák cikázó fényében járhatták be az ókori sírkamrákat és hallhatták történetüket.
A nap végén a látogatók nem csupán a látogatás emlékével lettek gazdagabbak, hanem egy felejthetetlen élménnyel is, amely egyszerre hozta közel hozzájuk a múltat, és teremtett különleges atmoszférát az éjszaka leple alatt megelevenedő, ókori Sopianae temetőjének titkaival.